De Coalitie voor het Internationaal Strafhof, een internationaal netwerk van ngo’s, en meer dan 120 van haar leden verzetten zich stellig tegen de pogingen van de Verenigde Staten van Amerika om sancties op te leggen tegen het Internationaal Strafhof (ICC: International Criminal Court). Ze dringen er bij de verdragsstaten van het Internationaal Strafhof op aan om het ICC, zijn ambtenaren en iedereen die met het ICC samenwerkt te verdedigen tegen deze maatregelen die het essentiële mandaat op het gebied van justitie van het Hof in diskrediet trachten te brengen.
Het ICC is een onafhankelijke gerechtelijke instantie die is opgericht om voor gerechtigheid te zorgen voor de slachtoffers van ernstige internationale misdaden die nergens anders terecht kunnen. Het Hof biedt een onmisbaar laatste redmiddel dat gesteund wordt door 125 lidstaten en actief is in meer dan 16 landen over de hele wereld.
De voorgenomen Amerikaanse sancties zouden het ICC ernstig beperken bij de uitvoering van zijn cruciale mandaat in alle gebieden waarin het actief is. Financiële instellingen en andere operatoren zouden preventief kunnen weigeren om transacties te verwerken waarbij het ICC betrokken is, wat het voor het ICC onmogelijk zou kunnen maken om zijn werk uit te voeren. Deze sancties zouden ongetwijfeld een impact hebben op zowel slachtoffers als wettelijke vertegenwoordigers en organisaties uit het maatschappelijk middenveld, die gevolgen kunnen ondervinden als ze hun steun voor gerechtigheid bepleiten bij het ICC. Dat zou het einde betekenen van dit onmisbare werk om ervoor te zorgen dat slachtoffers van de ergste misdaden genoegdoening kunnen krijgen.
Sancties tegen het ICC zullen slachtoffers de toegang tot betrouwbare en onafhankelijke rechtspraak ontzeggen en betekenen een belediging voor slachtoffers en overlevenden over de hele wereld. Met deze sancties zullen de Verenigde Staten hetzelfde soort obstructie plegen als de Russische Federatie deed als vergelding voor het arrestatiebevel dat het Hof uitvaardigde tegen de Russische president Vladimir Poetin. De maatregelen omvatten niet alleen arrestatiebevelen tegen de aanklager en rechters van het ICC, maar ook een wet die samenwerking met het Hof strafbaar stelt. Sancties zijn een instrument dat gebruikt hoort te worden tegen degenen die verantwoordelijk zijn voor de ernstigste internationale misdaden, niet tegen degenen die er gerechtigheid voor zoeken.
Onze organisaties roepen de Verenigde Staten op om alle pogingen te staken die de onafhankelijke gerechtelijke procedures van het ICC te belemmeren, ook door middel van sancties, en om zich in te zetten voor het ondersteunen van de toegang tot de rechtspraak voor alle slachtoffers en overlevenden van ernstige internationale misdaden, met name via het ICC.
De verdragsstaten van het ICC, ambtenaren van het ICC, de Vergadering van Staten (Assembly of State Parties: ASP), regionale organisaties[H1] , VN-deskundigen en het maatschappelijk middenveld hebben zich verenigd om het ICC te vrijwaren van politieke inmenging en obstructie. Er is echter nog veel werk aan de winkel om het Strafhof te beschermen en te garanderen dat het zijn werk ongehinderd kan voortzetten.
Onze organisaties roepen de 125 lidstaten van het ICC, in alle regio’s van de wereld, op om:
- het gebruik van sancties om het ICC in diskrediet te brengen publiekelijk te veroordelen en een ferme en onvoorwaardelijke toewijding aan het ICC en zijn onmisbare wereldwijde mandaat te vertolken;
- de Verenigde Staten op te roepen om alle pogingen om de onafhankelijkheid en het essentiële werk van het ICC in diskrediet te brengen te staken, en de Verenigde Staten aan te moedigen zich aan te sluiten bij het ICC en de toegang van slachtoffers tot rechtspraak onvoorwaardelijk te steunen;
- volledig samen te werken met het ICC om het werk van het Hof consequent te ondersteunen in alle gebieden waarin het optreedt, en alle andere relevante actoren op te roepen hetzelfde te doen, ook met betrekking tot de uitvoering van alle besluiten en verzoeken van het Hof, met name uitstaande aanhoudingsbevelen, en de harmonisatie van nationale wetgeving met het Statuut van Rome, het Verdrag betreffende de privileges en immuniteiten van het Internationaal Strafhof te ratificeren en uit te voeren, en alle relevante samenwerkingsovereenkomsten met het ICC te ondertekenen (bv. Met betrekking tot de bescherming van getuigen en slachtoffers, de vrijlating van personen, inclusief voorlopige invrijheidstelling, en de tenuitvoerlegging van vonnissen);
- nationale en regionale blokkeringswetten aannemen en/of uitvoeren, zoals de blokkeringswet van de Europese Unie (EU) die bedoeld is om Europese bedrijven te beschermen tegen de gevolgen van extraterritoriale sancties. Blokkeerwetten en soortgelijke instrumenten kunnen het ICC en zijn partners essentiële bescherming bieden en een sterk signaal afgeven dat ICC-lidstaten pogingen om het ICC in diskrediet te brengen niet zullen tolereren;
- alle andere beschermende maatregelen op nationaal, regionaal of internationaal niveau goed te keuren en het gesprek aan te gaan met nationale en regionale dienstverleners om ervoor te zorgen dat zij met het ICC blijven samenwerken;
- nationale maatregelen en kaders goed te keuren en uit te voeren ter bescherming van degenen die met het ICC samenwerken en het ICC steunen, waaronder de civil society en mensenrechtenactivisten.
Ondertekenaars
De Coalitie voor het Internationaal Strafhof (CICC) en:
- A world without chemical and biological weapons-www
- Action des chrétiens activistes des droits de l’Homme à Shabunda (ACADHOSHA)
- Action pour la réforme de la justice et la promotion des droits de l’homme (ARJPDH)
- Afghanistan Transitional Coordination Group
- African Network for International Criminal Justice (ANICJ)
- Afrique pour la Justice
- Al Mezan Center for Human Rights
- Al-Haq
- Al-Haq Europe
- Amnesty International
- Arab Centre for independence of judiciary & legal profession (ACIJLP)
- Asamblea Permanente de Derechos Humanos
- Asia Justice Coalition (AJC)*
- Asociación Americana de Juristas
- Asociación Pro Derechos Humanos (APRODEH)
- Ateneo Human Rights Center
- Atrocities Watch Africa
- Australian Centre for International Justice (ACIJ)
- Avocats Sans Frontières
- Bureau d’études et de réflexions pour le bien-être des Communautés/ BERCO
- Canadian Partnership for International Justice
- CDN/Colombes de la Nature
- Center for Civil Liberties
- Center for Constitutional Rights
- Center for Development of International Law
- Center for International Law (CenterLaw)
- Center for Justice and Accountability
- Center for Truth and Justice
- Centro de Investigación y Promoción de los Derechos Humanos (CIPRODEH)
- Centro de Justicia y Paz (Cepaz)
- Citizens for Global Solutions (CGS)
- Civil organization “Kharkiv Human Rights Protection Group”
- Civitas Maxima
- Club des amis du droit du Congo
- Coalition Burundaise pour la CPI
- Coalition for the Prevention of Hazara Genocide
- Coalition Guinéenne pour la CPI
- Coalition Nationale pour la Cour pénale internationale de la République Démocratique du Congo (CN-CPI/RDC)
- Coalitions de l’Afrique Francophone pour la CPI
- Colombian Commission of Jurists
- COMPPART Foundation for Justice and Peacebuilding
- Darfur Call
- Darfur Network for Human Rights (DNHR)
- Defense for Children International – Palestine
- Democracy Development Foundation
- Democracy Without Borders-Kenya
- Documenta – Center for Dealing with the Past
- Dynamique chrétienne pour la défense des droits humains et de l’environnement, DCDHE
- European Center for Constitutional and Human Rights (ECCHR)
- Femmes Solidaires pour la Paix et Développement
- Fondation Congolaise pour la promotion des Droits humains et la Paix
- Foro Penal
- Foundation Sunflowers
- Front de Lutte contre la Pauvreté et les Crimes (FROLUPAC)
- Fundación Internacional Baltasar Garzón –FIBGAR
- Global Centre for the Responsibility to Protect
- Global Justice Center
- Global Rights Compliance
- Help Not Handcuffs, Inc.
- Helsinki Citizen’s Assembly Vanadzor
- Human Rights Agenda Association
- Human Rights Association (İHD)
- Human Rights Center ZMINA
- Human Rights First
- Human Rights Watch
- Humanitarian Law Center
- International Association of Democratic Lawyers (IADL)
- International Centre of Justice for Palestinians
- International Commission of Jurists
- International Commission of Jurists Norway (ICJ Norway)
- International Federation for Human Rights (FIDH)
- International Partnership for Human Rights (IPHR)
- Just Access e.V.
- Justice Call
- Kenya Human Rights Commission
- Kurdish organizations Network coalition for the International Criminal court (KONCICC)
- Kurdistan without Genocide
- Lawyers Committee on Nuclear Policy
- Lawyers for Justice in Libya
- Libya Crimes Watch (LCW)
- Life campaign to abolish the death sentence in Kurdistan
- Ligue Burundaise des droits de l’homme Iteka
- Ligue pour la Paix, les Droits de l’Homme et la Justice (LIPADHOJ)
- Ligue pour la Promotion et le Développement Intégral de la Femme et de l’Enfant (LIPRODIFE)
- MADRE
- Medical Action Group
- Mnemonic
- Netherlands Helsinki Committee
- Network Against Killings in the Philippines (NAKPhil)
- Nigerian Coalition for the International Criminal Court (NCICC)
- No Peace Without Justice
- Norwegian Helsinki Committee
- Nürnberger Menschenrechtszentrum
- Open Society Justice Initiative
- Organization Against Weapons of Mass Destruction in Kurdistan
- Organization of the Justice Campaign- OJC
- Parliamentarians for Global Action
- People’s Empowerment Foundation (PEF)
- Philippine Coalition for the International Criminal Court ( PCICC)
- Physicians for Human Rights
- Platform for Peace and Humanity
- Protection of Rights without Borders NGO
- Public Committee against Torture in Israel
- REDRESS
- Reporters Without Borders (RSF) / Reporters Sans Frontières (RSF)
- Réseau Equitas Côte d’Ivoire (REQCI)
- Rights for Peace
- Robert F. Kennedy Human Rights
- StoptheDrugWar.org
- Sudan Social Development Organization (SUDO)
- Sudanese Women’s Rights Action
- Swedish Foundation for Human Rights
- Swedish Peace and Arbitration Society
- Synergy for Justice Stichting
- The Arab Coalition for the International Criminal Court (ACICC)
- The Georgian Centre for Psychosocial and Medical rehabilitation of Torture Victims (GCRT)
- The Global Institute for the Prevention of Aggression
- Transitional Justice Working Group (TJWG)
- Truth Hounds
- Ukrainian Helsinki Human Rights Union
- Ukrainian Legal Advisory Group
- United Nations Association of Sweden
- UpRights
- Vision GRAM- International
- Wereld Federalisten Beweging Nederland
- Women’s Initiatives for Gender Justice
- World Jurist Association Human Rights Institute
- World Without Genocide
- Zarga Organisation for Rural Development